Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá: 7:30-12 12:30-16hod.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu
Novinky
04.06.2020
Nový typ podhrabových desek v nabídce
Vážení zákazníci, na základě četných žádostí, Vám můžeme dnešním dnem ve spolupraci s výrobce nabídnout odlehčené podhrabové desky, hlazené, se zkosen... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
15.03.2022 Časté dotazy
Otázka: Kdy nám bude zboží dodáno?
Další z velmi častých dotazů našich zákazníků je, kdy jim bude objednané zboží dodáno.  číst celé
01.03.2022 Časté dotazy
Cenové nabídky / poptávky
Termíny vytvoření a zaslání cenové nabídky číst celé
01.01.2022 Časté dotazy
Otázka: Kolik bude stát naše oplocení?
Zákazníci se nás často ptají a chtějí ihned na místě vědět, jaká bude přibližná cena jejich oplocení číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

Doprava

Ceny dopravy

  1. Úvod
  2. Rady a návody
  3. Vybíráme plot
  4. Jak vybrat bránu a branku k domu?

Jak vybrat bránu a branku k domu?

Stavíte-li nový, nebo rekonstruujete starší dům, zcela jistě narazíte na otázku, co s bránou, brankou, nebo oplocením. Při výběru vhodného oplocení, brány i branky je dobré vycházet ze vzhledu domu, možnosti pozemku a v neposlední řadě požadavků Vás jakožto budoucího uživatele.

Základem úspěchu je bránu i branku, nejen esteticky, ale i funkčně propojit s oplocením.

Pokud je to jen trochu možné, měla by být ve stejném designu celá strana oplocení, u vjezdu do domů je poměrně častým řešením, že se zkombinuje designová brána a branka, oticky oddělená od zbytku oplocení nějakým mohutnějším prvkem (například zděným sloupkem).

Výběr typu brány 

Při výběru brány máme na výběr prakticky ze tří základních typů, přičemž musíme dbát především na to, který typ je pro náš pozemek a jeho oplocení vhodný (typ oplocení i použitý materiál plotové výplně). V úvahu je nutno vzít vzdálenost brány od domu nebo jiné blízké stavby, ale i stromů, chodníku či silnice, tak aby dráze chodu brány nic nepřekáželo a byla co nejlépe přístupná pro případný servis.

Klasická křídlová brána

Křídlová brána je vhodná spíše pro menší průjezdy, řádově okolo 5m,  zpravidla se otvírá dovnitř pozemku a tudíž pozemek za branou nesmí stoupat. Je vhodná na pozemky s delší příjezdovou cestou k domu, neboť v rádiusu otvírání brány nemohou stávat vozidla. Dále také všude tam, kde není prostor pro otvírání posuvných bran. Výhodou křídlové brány je snadná ruční manipulace.

Z minulosti má mnoho lidí pocit, že tento typ brány je nejlevnější, mnohdy to však nebývá pravda, zvláště pokud se instlace brány udělá správně. Chcete-li, aby Vám křídlová brána dlouho a bez závad sloužila, pak je nutné zhotovit proarmovaný základový pás do nezámrzné hloubky přes celý průjezd brány a do něj rovou zabetonovat nosné sloupky křídlové brány. Jen tak zajistíte, aby se křídla vlivem půdních pohybu tzv. "nerozcházela" a Vy jste menohli bránu po pár letech otevřít, nebo zavřít.

Krom nutnosti provedení základů jsou nákladnější položkou optori jiným typum bran také pohony, které bývají, zvláště při větších průjezdech velmi nákladné.

Samonosná posuvná brána

Samonosné posuvné brány jsou nejčastěji vyráběné a montované brány. Jsou nenáročné na provoz, relativně levné na výrobu, jejich nevýhodou je potřeba prostoru po stranách vjezdu. Pokud uvažujete o posuvné bráně, vězte, že musíte mít na některé ze stran minimálně o jednu třetinu větší prostor pro otevření brány, než je samotná šíře průjezdu. 

Není li dostatečný protor pro otvírání brány a přesto posuvnou bránu chcete, nezoufejte, ještě existuje řešení v podobě samonosné teleskopické brány, kterému stačí pro otevření cca 2/3 délky průjezdu.

Samonosné posuvné brány jsme schopni vyrobit i pro průmysl a opravdu velké průjezdy i 16m. Posuvné brány jsou sice při výrobě dražší, než brány křídlové, avšak v součtu s cenou montáže bývají ve většině případů levnějším řešením. Taktéž případná automatizace posuvné brány je levnější, než automatizace brány křídlové.

Posuvná brána po kolejnici

Máte-li pozemek s nedostatkem prostoru pro otevření samonosné brány, je někdy možné použít bránu na kolejnici. Tyto brány jezdí po kolejnici, která musí být instalována na rovném základě délky dvojnásobku průjezdu. Výroba ani automatizace není příliš náročná, jen je opět potřeba finančně náročný betonový základ. Vyžaduje také obzvláště na podzim a v zimě pravidelnou údržbu (oddstraňování nánosů z kolejnice). Vodící kolejnice je u tohoto typu poměrně častým zdrojem nepříjemností. 

Branka pro pěší

V případě branek je situace poměrně jednoduchá, branky bývají jednokřídlé, na zakázku je však možné vyrobit i branku dvoukřídlou, zpravidla s jedním pevným křídlem, které se otvírá třeba při stěhování (obvykle v instalacích bez brány). U branky je v nových instalacích vhodné popřemýšlet o řešení s elektrozámkem pro snadné otevření návštěvám.

 

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Kde nás najdete

PROFI PLOTY s.r.o.
Erbenova 280/66
703 00 Ostrava-Vítkovice

Kontakty
Zákaznická podpora
Zákaznická podpora
Po-Pá: 7:30-12 12:30-16hod.
©2020 PROFI PLOTY s.r.o., všechna práva vyhrazena, jakékoli kopírování obsahu tohoto webu nebo jeho části, bez písemného souhlasu zakázáno.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz