Práškové lakování

Práškové lakování je technika povrchové úpravy, při které se sušené, jemně mleté částice pigmentu a pryskyřice v elektrostatickém poli stříkají na kovový povrch, ke kterému jsou přitahovány nábojem opačné polarity, než jsou nabité částice barviva. Nábojem přitahované částice se přichytí k povrchu a poté se zahřívají, aby vytvořily pevnou, odolnou a dlouhodobou vrstvu. Je to oblíbený způsob aplikace rovnoměrné a konzistentní vrstvy na kovové produkty, protože je účinný, ekologický a vytváří vysoce kvalitní povrch.

Průběh procesu práškového lakování obvykle zahrnuje následující kroky:

  1. Příprava povrchu: Povrch kovového produktu se očistí od nečistot, mastnoty a rzi pomocí chemických roztoků nebo pískování.

  2. Primerování: Na povrch se aplikuje základní nástřik (primer), který pomáhá přilnutí finální vrstvy práškového barviva.

  3. Nanášení barvy: Práškové barvivo se nabije elektrostatickým nábojem (ve stříkací pistoli) a poté se stříká na povrch kovového produktu, kde se přichytí.

  4. Vytvrzení: Kovový produkt se pak vloží do vytvrzovací pece a zahřívá se na teplotu, která je potřebná k vytvrzení práškové vrstvy.

  5. Kontrola kvality: Po vychladnutí se kontroluje kvalita a pevnost práškové vrstvy.

  6. Balení a expedice: Po úspěšné kontrole kvality se kovový produkt balí a expeduje k zákazníkovi.

Celý proces trvá několik hodin a výsledkem je kovový produkt s pevnou, hladkou a odolnou povrchovou úpravou.